poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Žloutenka

Žloutenka je patologický stav, který se klinicky projevuje zežloutnutím kůže, očního bělma, sliznic a ostatních tkání. Je to způsobeno zvýšením koncentrace bilirubinu ( žlutého žlučového barviva v krvi) v krvi. Bilirubin vzniká jako odpadní produkt degradace hemoglobinu. V těle zdravého dospělého člověka vzniká denně 250-350 mg bilirubinu. Onemocnění žloutenky se dělí na do tří skupin, podle toho z jaké příčiny vznikly: 1) Prehepatální žloutenka (hemolytická) je způsobena zvýšeným rozpadem červených krvinek, a proto i zvýšenou hladinou bilirubinu. 2) Hepatální žloutenka (hepatocelulární) je způsobena neschopností jater bilirubin z krve přijmout, nebo vyloučit do žluči. 3) Posthepatální žloutenka je způsobena ucpáním žlučových cest. Dále pak onemocnění žloutenky dělíme na typy A, B a C. Žloutenky A a B jsou infekční onemocnění, zdroje nákazy těchto typů mohou být různé. Zatímco žloutenka A nepříjemně zasáhne do vašeho života jen hospitalizací a dlouhodobou rekonvalescencí, žloutenka B vede často k poškození jater.

Příznaky Žloutenky


K typickým příznaků žloutenky typu A patří zejména únava doprovázená zvýšenou teplotou a svalovými bolestmi. Někdy se může projevit nechutenstvím, bolestmi břicha a zvracením a nebo zežloutnutím kůže a očního bělma. Žloutenka typu A může ovšem často probíhat bez viditelných příznaků. Žloutenka typu B se vyznačuje příznaky podobnými chřipce. Cítíte se slabí, unavení, je vám nevolno. Dále se může objevit tmavá moč. Žluté zbarvení kůže a očního bělma je stejné, jako u předešlého typu, stejně tak její příznaky mohou probíhat bez nápadných příznaků. A nakonec u žloutenky typu C se setkáváme s únavou, ztrátou chuti k jídlu, nebo s trávícími obtížemi. Často se vyskytuje svědění kůže. Je možné cítit napětí v pravém podžebří.

Příčiny onemocnění Žloutenkou


Jak už bylo zmíněno výše, příčinou onemocnění žloutenky je zvýšená koncentrace bilirubinu v krevní plazmě. Za normálních okolností je většina bilirubinu v krvi navázána na albumin. Když jeho koncentrace v krvi přesáhne typických 20-25 mg/l, všechna vazebná místa na albuminu jsou už obsazena a tak přebytečný bilirubin proniká do tkání. Vzhledem k tomu, že bilirubin je žluté barvivo, tkáně tím zežloutnou.

Jak se léčí Žloutenka potravinovými doplňky

Léčebný režim žloutenky typu A je pro pacienta většinou psychicky i fyzicky velmi náročná záležitost. Léčbu doprovází několikatýdenní hospitalizace a izolace, současně četné odběry krve a dále pak několikaměsíční přerušení sportovního vyžití, nebo profesionálních aktivit. Žloutenka typu je B je navíc náročná po finanční stránce a úspěšnost léčby není vždy jistá. Léčebné přípravky jsou podávány injekčně, mají značné nežádoucí účinky a nízkou účinnost (50%).Nejúčinnější prevencí proti žloutence je očkování - proti oběma typům žloutenky existuje dlouhodobě účinná očkovací látka, není ani nutné další nepřeočkování.

Doporučení týkající se Žloutenky

U takového onemocnění jako je žloutenka, je velmi důležitá prevence. Nejúčinnější prevencí je v tomto případě očkování. Žloutenka může potkat každého z nás, virus žloutenky nosí ve svém těle asi 400 miliónů lidí. Chronická žloutenka často končí rakovinou nebo cirhózou jater. Jednoduchým řešením očkování proti žloutence je kombinovaná vakcína účinná proti typům A i B, kterou může předepsat každý praktický lékař.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Žloutenka - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®