poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Zápal plic

Zápal plic (pneumonie) je zánětlivé onemocnění, při kterém dochází k postižení celého jednoho laloku plic, zatímco zbytek plic je nepostižen. Toto onemocnění postihuje plicní alveoly, plicní intersticium a respirační bronchioly. Nejběžnějším typem zápalu plic je pneumonie komunitní, tj. získaná v běžném životě. Dalším typem je pneumonie nozkomiální, ta bývá způsobena patogeny v nemocničním prostředí. Pneumonie ventilátorová se vyskytuje u pacientů s inkubační kanylou, tito pacienti jsou napojeni na ventilátor. Nejčastěji jsou pneumonií ohroženi děti, lidé důchodového věku a lidé s oslabenou imunitou nebo ti, kteří trpí některými závažnými onemocněními. U starších lidí může být příčinou smrti.

Příznaky zápalu plic


V závislosti na původci, který zápal plic způsobí se také liší příznaky onemocnění pneumonie. Při bakteriálním onemocnění se pneumonie projevuje hlenovitým kašlem, při pneumonii způsobené viry trpí pacienti suchým kašlem, zimnicí, horečkou a dušností. Dušnost se výrazně zvyšuje při nějaké námaze. Tyto příznaky se vyskytují zvláště u lidí, kteří již trpí nějakým srdečním nebo plicním onemocněním, např. astma, zánět průdušek atd.

Příčiny onemocnění zápalem plic


Příčin onemocnění zápalu plic je hned několik. Nejčastěji se jedná o bakteriální infekce, viry, plísně, parazity. Šíří se přenosem kapénkové infekce. V souvislosti se zápalem plic může jít také o následek fyzického nebo chemického poškození plic. V některých případech může být příčina onemocnění neznámá, tzv. idiopatický původ.

Jak se léčí Zápal plic potravinovými doplňky

Při léčbě pneumonie opět záleží na původci zánětu. Bakteriální záněty jsou individuální a stejně tak probíhá také léčba. Pokud je diagnostikována bakteriální pneumonie, podávají se antibiotika buď v polykací formě a nebo injekcemi do svalu či žíly. V lehčích případech lze povolit léčbu doma. Nutný je samozřejmě klid na lůžku a zejména pravidelný pitný režim. V těžších případech je nutná hospitalizace. U virové pneumonie jsou také většinou nasazeny antibiotika, které mají předcházet propuknutí bakteriálního zápalu plic. V případě virového původce se u většiny pacientů dokáže organismus ubránit sám.

Vhodné potravinové doplňky při zápalu plic

Z bylinné léčby se doporučuje mateřídouška, lobelka, tymián, pro usnadnění uvolnění hlenu a odkašlávání. Dále pak echinacea podporuje obranyschopnost imunitního systému, betacaroten a vitamin C. Vhodné potraviny jsou česnek, cibule, feferonky, křen, ovoce, zelenina a potraviny bohaté na vitamin C.

Kdy navštívit lékaře s zápalem plic

Pokud se řadíte do některé rizikové skupiny (děti, starší lidé, lidé s oslabenou imunitou) je nutné při jakýchkoliv problémech nebo výše zmíněných příznacích navštívit svého lékaře, který stanoví správnou diagnózu. U rizikových skupin může zápal plic způsobit smrt.

Doplňující informace k zápalu plic

Zvláštním typem zápalu plic je TBC – Tuberkulóza. Postihuje zvláště lidi, jejichž imunitní systém je značně oslaben, dále pak ty, kteří jsou HIV pozitivní a nebo bezdomovce. Může se ovšem vyskytnout i u jinak zcela zdravých jedinců. Příznaky TBC jsou velmi mírné, ne tak dramatické jako u ostatních pneumonií. Nejčastější je únava, pocení, hubnutí a lehce zvýšená teplota. V kašli může být přítomna krev. Často se na tuberkulózu přichází při náhodném RTG.


Zdroj: Pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Zápal plic - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®