poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Premenstruační syndrom

Mnoho žen zná příliš důvěrně potíže, které tento syndrom působí. Postihuje fyzickou i psychickou složku a diagnostikuje se jen velmi obtížně; snad jen tak, že potíže začínají asi týden před menstruací a pak vymizí.
V týdnu před menstruací mají některé ženy plačtivé období, touží po sladkostech a dostávají záchvaty zlosti. To – stejně jako 200 jiných příznaků – včetně únavy, deprese, nadýmání, bolestí v prsech charakterizuje stav známý jako premenstruační syndrom (PMS). Tyto příznaky, které se každý měsíc opakují, jsou u každé ženy trochu jiné a liší se svou závažností. Většina žen má pouze některé z nich nebo jim působí jen mírné potíže. Pro 5 až 10 procent žen však může být premenstruačním syndromem tak vážný, že výrazně narušuje jejich schopnost normálně žít a pracovat.

Příznaky Premenstruačního syndromu


Premenstruační syndrom provází podrážděnost, výkyvy nálady, úzkostné stavy, deprese. Dále nadýmání, otoky rukou a prstů. Bolesti a citlivost prsou. Dále únava, ztráta energie, nespavost, bolesti hlavy a v zádech, kloubech a svalech. Zácpa a průjem. Touha po určité potravě, hlavně po sladkostech.

Příčiny onemocnění premenstruačním syndromem


Proč některé ženy trpí premenstruačním syndromem a jiné ne, zůstává záhadou. Někteří odborníci se domnívají, že premenstruační syndrom může pocházet z nerovnováhy ženských hormonů – estrogenu a progesteronu – v druhé polovině menstruačního cyklu, po ovulaci. Nadbytek estrogenu v kombinaci s příliš malým množstvím progestronu může být spojen se změnami rovnováhy mozkových chemických látek, které kontrolují náladu a bolest. Tato hormonální nerovnováha může vest ke změnám nálady a touze po sacharidech. Nerovnováha je rovněž spojena se zvýšenými hodnotami hormonu prolaktinu; v důsledku toho se objevuje citlivost pru a játra neodstraňují z organismu přebytky estrogenu tak účinně, jak by měla. Podle jiné teorie jsou příznaky premenstruačního syndromu působeny nízkými hodnotami serotoinu (neurotransmiteru), který zprostředkuje přenos signálů mezi mozkovými buňkami. Ačkoli výsledky klinických studií sledují vztahy mezi serotoninem a premenstruačním syndromem nejsou jednoznačné, některé ženy uvádějí, že se jejich příznaky upravují, je-li léčení zaměřeno na úpravu hladiny serotoninu. Zlepšení tvorby a využití serotoninu v organismu se zvláště příznivě uplatňuje při léčení depresí.

Jak se léčí Premenstruační syndrom potravinovými doplňky

Kombinace doplňků, užívaná během celého menstruačního cyklu nebo jeho části, může zmírnit příznaky premenstruačního syndromu. Užíváte-li ke zmírnění těchto potíží klasické léky, poraďte se s lékařem dříve, než je začnete kombinovat s doplňky.
Drnek působí na hypofýzu (žlázu na spodině mozku, která kontroluje produkci estrogenu a progesteronu v těle) a může být prospěšný při úpravě hormonální nerovnováhy. Andělika (v dávce 200 mg výtažku třikrát denně) může zvýšit účinnost drnku. Často jsou k dispozici přípravky kombinované s jinými léčivkami, například s ploštičníkem.
Místo drnku můžete zkusit vitamin B6, který se účastní zpracování estrogenu v játrech, zvyšuje hladinu progesteronu a podporuje tvorbu serotoninu v mozku. (Někdy se také doporučuje kombinovat drnek s tímto vitamínem.) Esenciální mastné kyseliny obsažené v pupalkovém oleji mohou pomoci zmírnit citlivost prsů a zvládat touhu po sladkostech. Zjistilo se, že mnoho žen trpících premenstruačním syndromem má nedostatek hořčíku a prospívá jim užívání hořčíkových doplňků.
Některé knihy doporučují užívání potravinových doplňků při premenstruačním syndromu od ovulace do skončení menstruace, ale je lépe, berete-li je pravidelně denně. Je-li základním příznakem vašeho prmenstruačního syndromu deprese a úzkosti nebo nejsou ostatní doplňky účinné, je možné zkusit třezalku.

Vhodné potravinové doplňky při Premenstruačním syndromu

Kdy navštívit lékaře s premenstruačním syndromem

Jsou-li příznaky premenstruačního syndromu závažné, provázené hlubokou depresí nebo silnými bolestmi prsů. Pokud příznaky přetrvávají celý měsíc; mohou mít jinou skrytou příčinu, například klinickou depresi nebo sníženou činnost štítné žlázy. Máte-li zdravotní potíže, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Premenstruační syndrom - fakta a rady

Premenstruační syndrom může mít také pozitivní aspekty. Někteří vědci zjistili, že ženy trpící premenstruačním syndromem žijí v dobrém souladu se svým okolím a mají skvělou paměť nejen ve dny nebo týdnu před menstruací, ale po celý měsíc.

Doporučení týkající se Premenstruačního syndromu

Doplňující informace k Premenstruačnímu syndromu


Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr


Premenstruační syndrom - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®