poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Mozková mrtvice

Mozková mrtvice je cévní onemocnění. Jsou při ní poškozeny tepny zajišťující prokrvení a výživu mozku. Většinou jde o ischemickou příhodu způsobenou tím, že se mozkové tepny uzavřou trombem (krevní sraženinou) nebo embolem (vmetkem). Následně dochází k přerušení přívodu krve a kyslíku do některé oblasti mozku. V případě hemoragie, tj. krvácení do mozku v důsledku cévní malformace, vydutí nebo tumoru.

Příznaky mozkové mrtvice


Před skutečnou mozkovou mrtvicí se někdy může objevit tzv. TIA, tj. hrozící mozková mrtvice. Tato „mini“ mozková mrtvice se může objevit dny nebo týdny až měsíce před tou skutečnou. TIA je takovým varujícím příznakem. Tyto příznaky se objevují velmi náhle a většinou jsou krátké. Asi z jedné třetiny trvají příznaky TIA méně než pět minut. To, jak se mrtvice projevuje, záleží především na jejím rozsahu a lokalitě. K nejčastějším příznakům patří tzv. neurologické projevy – poruchy vědomí, řeči, paměti, hybnosti (ochrnutí).

Příčiny onemocnění mozkovou mrtvicí


Nejběžnější příčinou mozkové mrtvice je ucpání přívodové mozkové tepny, které vzniká trombózou (krevní sraženinou). Trombóza se vyvíjí na sklerotickém plátu cévní stěny. Další možnou příčinou jsou emboly (vmetky), vznikající z krevní sraženin na cévních plátech a srdci. Významným podílem na vzniku onemocnění mozkové mrtvice mají také rizikové faktory. Patří sem cukrovka, vysoký krevní tlak, porucha tukového metabolismu, nemoci srdce (zejména ty, při kterých dochází k poruše srdečního rytmu), kouření, nadváha, nedostatek pohybu a nebo nepřiměřená konzumace alkoholu.

Jak se léčí Mozková mrtvice potravinovými doplňky

Při prvním varovném signálu (TIA), je více než důležité navštívit svého lékaře, poté je větší možnost předejít skutečné mozkové mrtvici. Velká mozková mrtvice si vyžaduje hospitalizaci, následnou léčbu a poté je velmi důležitá rehabilitace. Rehabilitace má zásadní význam pro obnovení funkce mozku. Hemoragická forma mozkové mrtvice, tj. krvácení do mozku vždy vyžaduje chirurgickou léčbu.

Vhodné potravinové doplňky při mozkové mrtvici

Karolen, Omega 3 mastné kyseliny, Gingo biloba, Lecitin, česnek.

Kdy navštívit lékaře s mozkovou mrtvicí

Vždy po prodělání TIA mozkové mrtvice je nezbytně nutné navštívit lékaře. Za krátkou dobu se může projevit mrtvice skutečná. Po prodělání velké mrtvice je nutná hospitalizace a následná léčba, jinak může dojít k odumření buněk a trvalému poškození mozku.

Doporučení týkající se mozkové mrtvice

Důležité opatření, které významně snižuje riziko vzniku mozkové mrtvice je prevence, tedy předcházení rizikových faktorů, tj. kouření, nadváha, nedostatek pohybu a nadměrná konzumace alkoholu. V případě, že se u vás vyskytuje některé z výše uvedených onemocnění, poraďte se svým lékařem o možných rizikách.


Zdroj: Článek "Mozková mrtvice" pro server Beltina.cz zkomponovala Ivetka


Mozková mrtvice - diskuze


| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®