Zdroje omega-3: ve vaší lednici se ukrývá poklad plný zdraví!
Podobně jako se bílkoviny skládají z aminokyselin, tuky a oleje se skládají z mastných kyselin. Tyto mastné kyseliny jsou nesmírně zdravé! Navíc zdroje omega-3 kyselin máte i ve vaší lednici. Víte, jaké to jsou?
Mastné kyseliny jsou jedním ze stavebních kamenů rostlinných olejů a živočišných tuků, které přijímáme v naší stravě. Mastné kyseliny slouží jako zdroj energie a některé z nich mají také další důležité funkce v našem organismu, zejména:
- omega-3 se podílejí na správné činnosti srdce a cévní soustavy
- jsou nezbytné pro vývoj mozku a nervové soustavy, a to už od těhotenství
- prospívají našemu zraku
- pokud si za zdroj omega-3 kyselin zvolíte ryby a rybí tuk, který je bohatý také na vitamín D, podpoříte svou imunitu.
Omega-3 kyseliny máte i doma
Zdroje omega-3 jsou až překvapivě dostupné. Obecně lze říci, že potravinami bohatými na omega-3 jsou semínka, ořechy, ryby a některé druhy zeleniny. Ale o jaké potraviny se jmenovitě jedná?
- tuňák, sardinky, losos, makrela, treska, krevety
- vlašské, para, lískové, burské a kešu ořechy
- semínka lněná, chia, slunečnicová, konopná semínka
- přírodní řasy Spirulina, Chlorela, Nori, Wakame
- olej z mořských řas, ale i slunečnicový, řepkový a olivový
- avokádo
- vajíčka
Jak omega-3 správně konzumovat?
Ryby – Ryby doporučujeme konzumovat vždy čerstvě připravené, buďto vařené v páře, pečené, grilované, nebo dušené. Smažením bychom znehodnotili cenné látky obsažené v rybím mase. Z tuňáka či makrely lze vyrobit lahodnou pomazánku, kterou si můžeme namazat na slunečnicový chleba a posypat lněným semínkem. A o zdravou svačinu máme postaráno.
Ořechy – O ořeších platí, že jsou významnou potravinou, avšak pro mnohé velkým alergenem. U ořechů platí s mírou, na druhou stranu bychom je ze stravy neměli vynechávat úplně. Ořechy můžeme konzumovat jen tak jako svačinku mezi hlavními jídly. Výborné jsou též na snídaňové kaše a do ovocných salátů.
Řasy – Přírodních mořských řas není třeba se obávat. K dostání jsou v sušené formě, v takové podobě se skvěle hodí do salátů nebo na posypání krémové polévky.
Kapusta, avokádo – Růžičková kapusta je známá svou specifickou chutí. Doporučujeme vařit ji na skus v páře a podávat například k masu místo brambor či rýže. Z avokáda lze vytvořit skvělou pomazánku a to smícháním avokáda, řepkového oleje a například lučiny nebo jiného čerstvého sýra.
Vejce – Při výběru vajíček bychom měli brát ohled na typ chovu. Zvířatům ve velkochovech se nedostává kvalitní stravy, jako například slepicích chovaným v domácím prostředí. Proto čím hodnotnější podmínky chovu slepic, tím také hodnotnější produkt, čili vajíčko. Z vajec můžeme vytvořit chutné pomazánky, vajíčka můžeme uvařit a dát si je k obědu například posypaná semínky, doplněná o salát s řepkovým olejem a filetem z lososa.