Beltina.cz: Kysané zelí - zázrak ze sudu
Kysané zelí obsahuje množství hodnotných bioaktivních látek - bakterie kyseliny mléčné, vitamíny skupiny B, vitamíny C a K, minerály jako draslík, hořčík, fluor a enzymy. Kysané zelí rovněž podporuje tvorbu krve a hormonů. Umožňuje bojovat proti únavě, zlepšuje obranyschopnost organismu a zvyšuje odolnost proti stresu. Dále aktivuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, posiluje organismus proti infekcím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla.
S čím chutná nejlépe:
troška fantazie může dát i obyčejnému zelí skvělou příchuť:
KLASICKÁ - kmín, bobkový list
OVOCNÁ - zelí zajímavě doplňují borůvky - zabezpečují lehkou stravitelnost, dále ananas,
jablka, hroznové víno, rozinky, sušené datle či fíky
SMETANOVÁ - zakysaná smetana nebo smetana na vaření zjemní chuť zelí a zvýrazní například
chuť zelňačky či segedínského guláše.
JAK NALOŽIT ZELÍ:
Potřebujeme několik pevných hlávek zelí (množství záleží na velikosti sudu), do kterého chceme zelí naložit. Na každých 5 kg zelí potřebujeme 2 cibule, 20 g soli, dále několik bobkových listů, hrst kmínu, pár kuliček pepře, střední kořen křenu. Dále můžeme přidat několik jablek, kopr.
Postup:
Zelí omyjeme, očistíme a nakrouháme. Na dno sudu dáme trošku výše uvedeného koření a rozložíme celé zelné listy. Na tyto listy pokládáme zelí a pěchujeme, každou vrstvu osolíme, posypeme kmínem, přidáme několik bobkových listů, křen a pepř. Každou vrstvu je důležité důkladně stlačit. Jestliže přidáváme jablka, tak je rozložíme do každé vrstvy. Když je sud plný a zelí stlačené, necháme sud asi 2 týdny v teple. Zelí musí být na povrchu pokryté zelnými listy a šťávou, nesmí oschnout, jinak by se začalo kazit. Do žlábku u nádoby nalijeme vodu, zelí můžeme přemístit do sklepa, kde bude kvasit několik dalších týdnů. Když pak zelí odebíráme, tak musíme do nádoby dolívat vodu.
RYCHLOKVAŠENÉ ZELÍ:
Je už hotové za 3 dny
Potřebujeme 2 kg bílého hlávkového zelí, 1 bramboru, trochu chleba, kmín, sůl a pepř.
Postup:
Zelí omyjeme a nakrouháme. Na dno většího hrnce dáme chlebovou kůrku, syrovou bramboru vcelku a navrch napěchujeme zelí. Jednotlivé vrstvy zelí posypeme solí, pepřem, kmínem a na vrch přidáme bobkový list. Nakonec zelí přelijeme převařenou vlažnou vodou a zakryjeme. Necháme kvasit 2 - 3 dny. Takto připravené zelí je třeba hned zkonzumovat, jinak by se zkazilo.