Co si pamatujeme z matematických pouček?
Ze školních lavic si jistě každý vybaví alespoň nějaké matematické poučky, které mu utkvěly v paměti. Některé používáme i v běžném životě, jiné jsme nikdy nepoužili.
Většina dětí se nástupu do první třídy nemůže dočkat. Už od Vánoc, kdy dostanou školní batoh a psací potřeby, si chtějí s každým hrát na školu a paní učitelku. Když pak nadejde onen očekávaný den, s širokým úsměvem vyrazí vstříc novým zážitkům a také učení. Mezi hlavní předměty patří i matematika. Sčítání, odčítání, násobení i dělení používáme každý den, a zažili jsme i situace, kdy si potřebujeme k výpočtům pomoci Pythagorovou větou nebo vzorečky pro výpočet objemu či obsahu. Existuje ale i mnoho věcí, které se na škole učíme, ale využití v praktickém životě moc nemají, nebo si to alespoň myslíme.
· V první třídě se děti setkají s množinami, které jsou pro ně zábavné. Stačí vytáhnout penál a papír a už se může kreslit množina autíček, mašinek nebo medvídků. Myslíte, že množiny nemají žádné využití? Omyl. I třeba oblíbená tipovací hra, kdy jeden si myslí číslo od – do a druhý ho hádá, používá množiny. Jen nejsou zapsané matematicky správně.
· V dalších letech školní výuky se pak žák setká i s funkcemi. Sinus a cosinus se stane, alespoň pro některé, noční můrou, vzorečky se drtí nazpaměť a když je probírání látky ukončeno, je to důvod k oslavě. Kde je ale používáme i v běžném životě? Třeba když si jdete do automatu pro kávu. To, jak funkce fungují, je jen analogie, vy dáte nějaký vstup a dostanete výstup. Tedy dáte peníze a dostanete kávu.
Říká se, že matematiku buď milujete nebo nenávidíte. U složitějšího učiva může být pro někoho náročná, přesto se bez ní neobejdeme. A třeba zrovna vaše dítě se do tohoto oboru zamiluje a vše, co se ve škole naučí, využije v budoucnu ve své práci. Podporujte tak svého školáka a nezapomeňte i na jeho zdraví. Správný a zdravý batoh neničí záda a láhev na pití mu pomůže dodržovat pitný režim.