Využívejte ekologické palivo – dřevěné pelety
Čím by měl člověk topit, aby se choval ekologicky? Možností je vícero. Uhlí například není správnou volbou, protože jeho zásoby se tenčí a je nemožné si vyrobit další. Elektřina je v pořádku, pokud jde o elektřinu z obnovitelných zdrojů (např. ze sluneční či větrné elektrárny). Podobně dobrá volba je také dřevo.
Dřevo je samo o sobě obnovitelným zdrojem, protože stromy si můžeme zasadit a nechat znovu vyrůst. Počkáme si pár desítek let, ale dočkáme se. A ještě o něco lepším topivem z hlediska ekologie jsou dřevěné peletky.
Pelety se vyrábějí z dřevního odpadu
Peletky jsou obvykle vyráběné z dřevního odpadu, tedy z hoblin a pilin, které vznikají na pilách při zpracování dřeva. Tohoto „odpadního materiálu“ tady mají spoustu a byla by škoda jej vyhodit. Někdy se do palet přidává i zemědělský odpad, princip je ale stále stejný. Pelety se vyrábí za vysoké teploty, při níž se rozehřeje lignin, stavební složka dřeva, a spojí materiál k sobě. Výlisky díky tomu dobře drží svůj tvar.
Existuje několik tříd dle kvality
Při výběru pelet je třeba dbát na to, do jaké třídy patří:
- třída A1 se používá v kotlích a kamnech, je vyrobena pouze z chemicky neošetřených zbytků dřeva,
- třída A2 při spalování produkuje více popela, nachází se v nich i část kůry a lesních těžebních zbytků,
- třída B se hodí pro průmyslové použití, je zde vyšší procento kůry.
Pro topení doma se doporučuje třída A1, takže kdybyste náhodou hledali dřevěné pelety a objevili nějaké podezřele levné, raději prozkoumejte, s jakou třídou máte tu čest.
Topení peletami je velmi pohodlné
Máte zafixováno, že topení dřevem s sebou nese spoustu práce? U dřevěných pelet je všechno jinak. Dodávají se obvykle v pytlích, takže se snadno skladují i přenášejí. Není z nich tolik nepořádku a celkově se s nimi daleko lépe manipuluje. Stejně jako u dřeva platí, že byste je měli skladovat v suchu. Neměly by být vystavovány přímému slunečnímu záření.