Exotika na talíři, která potěší masožravce
Chystáte večírek pro pravé labužníky a přemýšlíte nad tím, čím je oslnit? Klasikou připravenou z hovězího, vepřového či kuřecího masa se vám to asi nepovede. Neklesejte však na mysli, máme pro vás pár tipů na exotické lahůdky, které je jistě nenechají chladnými!
Pochoutky z atypických druhů masa jistě přitáhnou pozornost vašich hostů, kteří rádi zkouší nové věci a chutě. Dejte jim příležitost ochutnat lahůdky, které ještě neměli příležitost poznat a uvidíte, že se o vašem večírku bude ještě dlouho mluvit.
Mufloní maso
Jedním z ne příliš typických druhů mas, je maso mufloní. V Čechách se sice s chovem muflonů na maso již několik let můžete potkat, ale nepatří zrovna k mainstreamu. Očekávat od něj můžete výraznou červenou barvu, jemná vlákna a nízký obsah tuku. Mufloní maso je hutné a výrazné, proto je dobré ho nechat před úpravou marinovat. Skvěle se hodí pro přípravu pečení, steaků a gulášů.
Jistě jím mile překvapíte každého milovníka zvěřiny i hosty, kteří jsou zrovna na dietě.
Hadí maso
S hadím masem se našinec prakticky nepotká a většina se jich pravděpodobně otřese při pomyšlení na to, že by měla jíst hada. Nicméně zvědavost je většinou silnější, a tak i ti útlocitnější nakonec zatouží po kousku hadí pečínky. Hadí maso je vyhlášené především mezi gurmány v Asii, nicméně i tam patří mezi velmi drahé suroviny. Maso větších hadů je strukturou podobné hovězímu, ale chuťově ho lze přirovnat k pečenému kuřeti.
Krokodýlí maso
Z Asie pochází i další pochoutka – krokodýl. Krokodýlí maso by mělo údajně pomáhat látkové výměně a chránit před nemocemi. Pravdivost tohoto tvrzení lze jen těžko ověřit, ale co ověřit lze, je množství bílkovin, které obsahuje. A s těmi je na tom krokodýlí maso opravdu dobře, má jich více než hovězí.
Krokodýlí maso vyžaduje krátkou přípravu a je proto skvělé na minutkové úpravy. Údajně se dá přirovnat k libovému vepřovému masu.
Klokaní maso
Speciality od protinožců si můžete na svém večírku dopřát v podobě klokaního masa. Klokaní maso je červené a obsahuje mnohem méně tuku a cholesterolu než běžně používané hovězí, vepřově nebo jehněčí a má dokonce nižší obsah tuků a cholesterolu než maso kuřecí. Oproti nim má také vyšší množství proteinů a minerálů. Chutí a vůní vám bude nejspíše připomínat srnčí.
Jeho příprava není složitá a dá se použít pro přípravu celé řady pokrmů od guláše přes steaky až po špízy. Klokaní maso můžete klidně naložit do marinády a grilovat. Jen si dejte pozor na teplotu, klokaní maso by nemělo vychladnout, když se tak stane, je hodně tuhé.
Žabí maso
Žabí stehýnka jsou slavná, ale ve většinou se o jejich konzumaci jen hovoří ve vtipu. Málo, kdo je v Čechách skutečně ochutnal. Velmi oblíbená jsou ve Francii a také v asijských zemích jako je Vietnam, Čína, Indonésie nebo Thajsko. Jedná se o velice jemné maso, které svou chutí připomíná trochu drůbež a trochu rybu.
Šnečí maso
Šnek je vyhlášenou pochoutkou především ve Francii. Nemyslete si však, že se můžete vrhnout na zahradu a ušetřit tak náklady na pořízení večeře. Naši čeští šneci nejsou pro přípravu pokrmů vhodní. Šneci, kteří se objevují na talířích restaurací, pochází ze speciálních šnečích farem.
Asi nejobvyklejší a nejoblíbenější úpravou šnečího masa je šnek po burgundsku. Setkat se však můžete i se šnečí paštikou.
Pokud váháte, jestli byste práci s exotickým masem zvládli, obraťte se na profesionální cateringové firmy, které vám se vším pomohou. Navíc vám mohou nabídnout i cenné rady pro servírování. Díky tomu si pak vaši party užijete a budete mít příležitost si rozšířit obzory.