Leukémie
Leukémie je rakovina krvinek. Začíná v kostní dřeni, měkké tkáni uvnitř většiny kostí.
Bílé krvinky pomáhají tělu bojovat s infekcemi, červené krvinky přenáší kyslík do všech částí těla, krevní destičky pomáhají srážet krev. Když máte leukémii, kostní dřeň začne produkovat nadprůměrné množství bílých krvinek nazývaných leukemické buňky, které se však nechovají se jako normální bílé krvinky, jelikož nezastaví růst, když by měli.
Časem mohou tyto leukemické buňky vytlačit normální krevní buňky. To může vést k vážným problémům, jako je anémie, krvácení a infekce. Leukemické buňky se mohou šířit do lymfatických uzlin nebo jiných orgánů a způsobovat otok a bolest.
Existuje několik různých typů leukémie. Obecně platí, že leukémie jsou děleny podle toho, jak rychle se zhoršují, jaký druh bílých krvinek ovlivňují. Leukémie může být akutní nebo chronická. První typ se zhoršuje velmi rychle a ihned vyvolává pocity nevolnosti. Chronická leukémie se naopak zhoršuje pomalu a po celá léta nemusí projevovat žádné symptomy. Dále může být tato nemoc lymfocytární nebo myeloidní. Lymfocytární (nebo lymfoblastická) postihuje bílé krvinky zvané lymfocyty. Myeloidní leukémie ovlivňuje jiný typ buněk, ze kterých se za normálních okolností stávají granulocyty, červené krviny nebo krevní destičky.
Příznaky
Příznaky závisí na tom, jaký typ leukémie máte, ale mezi nejběžnější patří oteklé žlázy v krku, podpaží nebo v tříslech, časté krvácení z nosu, krvácení z dásní nebo z konečníku, častější podlitiny nebo velmi silné menstruační krvácení, časté horečky, noční pocení, bolesti kostí, nevysvětlitelný úbytek chuti k jídlu nebo úbytek hmotnosti, pocit velké únavy, otoky a bolesti na levé straně břicha.
Příčiny onemocnění
Znalci nevědí, co způsobuje leukémii. Existují však faktory, které mohou zvýšit riziko jejího vzniku, například velké množství radiace, chemoterapie, která léčila předchozí typ rakoviny a vystavení určitým chemikáliím, jako například benzen a formaldehyd. V některých případech může být také rizikovým faktorem rodinná anamnéza, nebo infekce virem známým jako HTLV-1.
Jak se léčí Leukémie potravinovými doplňky
Jaký typ léčby vám doktor doporučí, bude záviset na mnoha faktorech, včetně toho, jaký typ leukémie máte, v jakém je stádiu a jaký je váš věk a celkový zdravotní stav.
Pokud máte akutní leukémii, potřebujete rychlou léčbu, která zastaví růst leukemických buněk. Chronická lymfatická leukémie nemusí být léčena, dokud nemáte symptomy. Naopak chronickou myeloidní leukémii je nutné léčit hned.
Léčba leukémie může zahrnovat chemoterapie, radiace, transplantaci kmenových buněk, které mohou obnovit své dodávky normálních krvinek a zlepšit váš imunitní systém a také použití speciálních léků, které zastavují množení rakovinných buněk.
Kdy navštívit lékaře s
Lékaře navštivte, pokud máte některé z těchto příznaků: oteklé žlázy na krku, v podpaží nebo v tříslech, časté krvácení z nosu, dásní nebo konečníku, častější podlitiny nebo velmi silné menstruační krvácení, časté horečky, noční pocení, bolesti kostí, ztrátu chuti k jídlu, časté pocity únavy bez zjevného důvodu, otoky a bolesti na levé straně břicha.
Zdroj: http://www.webmd.com/cancer/tc/leukemia/
Leukémie - diskuze