Kýla
Kýla nastane, když se průsvitná membrána – pobřišnice v břišní dutině vychlípne a dostanou se do ní některé orgány. Mezi nejtypičtější místa pro vznik kýly jsou průchody svalů s vazy, cévami a nervy. Mezi nejběžnější typy kýly podle místa vzniku se radí kýla tříselná, stehenní, brániční, pupeční, kýla v jizvě a vnitřní kýla.
Tříselná kýla je nejčastějším případem kýly, kdy střevo nebo močový měchýř vyčnívá přes břišní stěnu nebo do tříselného kanálu. Náchylnější jsou muži.
Stehenní kýla vzniká v místě, kudy pod tříselným vazem prochází stehenní žíla. Nejčastější je u obézních či těhotných žen.
Pupeční kýla bývá nejčastěji lokalizována blízko pupku a nejvíce ohroženi jsou novorozenci, ale také obézní ženy či ty, které měly hodně dětí.
Brániční kýla vznikne tehdy, když se kýlní vak vtlačí přes bránici do mezihrudí. Pak může zatěžovat plíce.
Kýla v jizvě může vzniknout po operacích břišní dutiny a vnitřní kýla vznikne vyklenutím uvnitř břicha. Přestože není zvenku viditelná, je stejně nebezpečná, jako ostatní typy.
Příznaky
Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří pocity slabosti, tlaku nebo bolesti v břiše, třísle nebo šourku, dále bulka nebo vypouklina, kterou lze snáze vidět např. při zakašlání a která po ulehnutí zmizí, také bolest při námaze, zvedání předmětů nebo kašli. Příznaky se časem zhoršují, bolest může pacient pociťovat nejen v postižené oblasti, ale může vystřelovat do oblasti boků, zad, nohou nebo genitálií. Nepříjemné pocity jsou nejintenzivnější při déle trvající namáhavé činnosti, naopak při odpočinku mohou být mírnější nebo úplně odeznít.
Příčiny onemocnění
Všechny typy kýl jsou způsobeny tlakem nebo slabostí svalu či fascie. Někdy je svalová slabost přítomna již při narození, častěji se vyskytne až později v životě. Cokoliv, co způsobuje zvýšení tlaku v dutině břišní, může způsobit kýlu, například: zvedání těžkých předmětů bez stabilizace břišních svalů, průjem nebo zácpa, přetrvávající kašel nebo kýchání. Kromě toho může svaly oslabit taky špatná výživa a kouření.
Jak se léčí Kýla potravinovými doplňky
Kýla se léčí chirurgickým zákrokem, při kterém jsou břišní orgány navráceny zpět na své místo, zafixovány a pobřišnice je napravena.
Kdy navštívit lékaře s
Lékaře navštivte okamžitě, jakmile na sobě pozorujete některé z výše uvedených příznaků.
Zdroj: http://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-hernia-basics
Kýla - diskuze