Spalničky
Nemoc je výsledkem infekce virem spalniček. Jedná se o jedno z nejčastějších dětských onemocněních na celém světě. Jeho existence přetrvává v rozvojových zemích, kde zůstává příčinou slepoty a smrti.
Příznaky Spalniček
Mezi prodromální příznaky spalniček patří:
horečka
citlivost na světlo
překrvení nosní sliznice s bohatým výtokem sekretu
suchý kašel
Během dvou dnů se objeví charakteristická vyrážka. Je červená, svědivá a začíná na pokožce hlavy, kde hraničí s vlasy, následně se šíří po celém těle včetně dlaní a chodidel. Od výskytu vyrážky trvá toto onemocnění cca 10 dnů. Během prodromální fáze nemoci je vysoká pravděpodobnost nákazy, ale nákaza může proběhnout i při výsevu vyrážky. Diagnóza se opírá o klinická fakta na základě zvláštnosti symptomů.
Příčiny onemocnění Spalničkám
Spalničky jsou vysoce nakažlivou infekcí, která se šíří prostřednictvím kapének a kontaminací vzduchu pomocí kýchání, kašle nebo přímým kontaktem. Virus napadá sliznici hrdla a plic, kde se replikuje. Virus potom zneužívá funkce lymfatického systému a pomocí něho se dostává do krevního oběhu.
Jak se léčí Spalničky potravinovými doplňky
Riziko komplikací u spalniček je vysoké především z toho důvodu, že oslabuje imunitní systém a organismus se stává méně odolným vůči infekci jiných patogenů. V důsledku toho se u spalniček objevuje i zánět středního ucha nebo zápal plic - bakteriální infekce již vyžaduje antibiotickou léčbu. Virus spalniček může také způsobit virovou pneumonii či meningitidu. Antivirotika nejsou tak účinná, suplementace vitamínem A v průběhu léčby snižuje riziko nákaz dýchacího systému. Účinným prostředkem k tlumení mírných projevů jsou také imunoglobulíny.
Doporučení týkající se Spalniček
Rutinní imunizace spalniček spočívá ve standardní prevenci, která od roku 1960 vymýtila spalničky z velké části průmyslového světa. Děti obvykle dostávají vakcínu proti spalničkám v kombinaci MMR (spalničky, příušnice, zarděnky).
Spalničky - diskuze