Svízel přítula
(Galium aparine)
Svízel je hojně rostoucí plevel vinoucí se živými ploty či zahradami. V lidovém léčitelství je považován za výborné pročišťující tonikum využívané hlavně ve střední Evropě a na Balkáně.
Svízel má dlouhé lepkavé stonky a mladé výhonky se objevují zejména na jaře. Svízel přítula (Galium aparine) obsahuje účinné kumariny, glykosidy, kyselinu citrónovou a taniny. Je slanější a sušší chuti, chladí. Snadno přilne k oblečení.
Nejčastější uplatnění svízele
Čerstvá nať se užívá jako prostředek k podpoře vylučování, je tedy diuretikem. Pomáhá při otocích mízních uzlin. Je prostředkem k čistění krve a díky němu se tělo zbavuje jedů. Pročištění mízy vede ke zlepšení stavu infekční mononukleózy, angín a nemocí prostaty.
Svízel přítula - působení a účinky
Působí jako diuretikum, pročišťuje tělo od toxinů a je mírně adstringentní.
Jak svízel užívat
Z nati můžete vyrobit šťávu, která rozdrcením a rozmělněním slouží k vylučování škodlivých látek z těla. Nálev má slabší účinky, než šťáva, je vhodný ho připravit jako osvěžující nápoj při horečkách.
Uplatňuje se i při zánětu močového měchýře a k odstranění kaménků. Obdobně působí i tinktura. Dělají se z něj obklady, stačí jen namočit gázu do nálevu a přiložit na popáleninu, škrábnutí, vřed nebo jiné záněty pokožky.
Svízel přítula - fakta a rady
Lze podusit jako špenát, může být tedy s další podušenou zeleninou servírována jako příloha.
Vedlejší účinky svízele
V běžných terapeutických dávkách nejsou zaznamenány žádné nežádoucí vlivy ani kontraindikace.
Svízel přítula - doplňující informace
Dá se z něj vyrobit krém, který zmírňuje projevy psoriázy neboli lupénky. Jako nálev se hodí při oplachování vlasů - po lupech není ani vidu, ani slechu.
Svízel přítula - diskuze
Ostatní bylinky: