Ptačinec
(Stellaria sp.)
Ptačinec, jinak řečeno také žabinec, je tonikum, které se dříve podávalo polapeným stehlíkům (za dob Johna Gerarda). Jedná se o velmi rozšířený plevel známý po celém světě. Tradičně se ptačinec sklízel jako zelenina. Jeho použití bylo spíše určené k zevní aplikaci na hojení ran a k urychlení dozrání nežitů. V Číně se používá kořen.
Má nasládlou, vlhkou a chladnou chuť. Mezi účinné složky se řadí sliz, saponiny, oxid křemičitý, minerály, vitamíny A, B, C a mastné kyseliny.
Nejčastější uplatnění ptačince
Z nati (S. Media) se chystají krémy, které jsou dobré na ekzémy a podráždění pokožky. Nať je také lidovým léčebným prostředkem k užívání vnitřně - diuretikum a tonikum. Kořen (S. Dichotoma) je chladivou částí rostliny, která našla své uplatnění při horečkách, silné menstruaci a krvácení z nosu. Podává se jako tonikum podvyživeným dětem.
Ptačinec - působení a účinky
Působí jako adstringens, hojí rány. Má antirevmatické účinky, je demulgens.
Jak ptačinec užívat
Z nati se vyrábí odvar, tinktura, zábal, obklady, krémy i léčivé oleje. Odvar z čerstvé byliny je pročišťující tonikum ke zmírnění únavy a celkové tělesné slabosti. Podílí se na léčbě zánětu močového měchýře, tedy cystitidě.
Tinktura i zábaly pomáhají od revmatismu, nežitů a abscesů. Na klouby lze použít složenou gázu namočenou v horkém odvaru. Jako krém můžete ptačinec využít na svědivé ekzémy, ale i k vytažení žihadel nebo třísek.
Z kořene se dělá odvar, ten se používá při horečkách a při zesláblém organismu u chronických nemocí.
Ptačinec - fakta a rady
Nať se sbírá po celou dobu vegetace.
Vedlejší účinky ptačince
Nejsou zaznamenány žádné nežádoucí účinky.
Ptačinec - doplňující informace
Velmi pozoruhodně urychluje proces hnisání.
Ptačinec - diskuze
Ostatní bylinky: