poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Pampeliška - Smetanka lékařská

Pampeliška - Smetanka lékařská

(Taraxacum officinale)
Pampeliška, dříve také nazývaná smetánka lékařská, je úporný a hojný plevel. V některých zemích se však pěstuje komerčně. Listy a kořeny pampelišky jsou bohatým zdrojem vitaminů a minerálů. Pampeliška obsahuje aktivní složky, které jsou zvláště užitečné v léčení zažívacích a jaterních poruch.
Pampeliška roste divoce ve většině oblastí světa, v některých zemích Evropy se pěstuje pro léčebné účely i jako zelenina na salát. Je blízce příbuzná s čekankou a může vyrůst až do výše 30 cm. Pampeliška má lopatkovité listy, které jsou lesklé, hladké, s hrubými pilovytými zářezy. Jediný žlutý květ kvete celou vegetační dobu a otvírá se s rozedněním, při soumraku nebo deštném počasí se zavírá. (V některých krajích proto slouží k předpovídání deště). Když pampeliška dozrává, vytvoří květ, kouli sestavenou z ochmýřených nažek, které se ve větru rozletí na všechny strany. Potravinové doplňky obvykle obsahují kořen (který je kuželovitý a chutná nasládle) nebo listy. Léčivé účinky však má celá pampeliška i s květem.

Nejčastější uplatnění pampelišky


Kořen pampelišky posiluje funkci jater, je vhodný při léčení hepatitidy a žloutenky. Pampeliška podporuje trávení, tím že stimuluje uvolňování žluče z jater a žlučníku, může pomáhat při prevenci žlučových kamenů. Pomáhá snižovat převahu estrogenů při endometrióze a tlumí bolesti prsou při menstruaci. Listy pampelišky pomáhají snižovat retenci tekutin.

Pampeliška - Smetanka lékařská - působení a účinky


Léčitelé již dlouho předepisují pampeliškový kořen při jaterních a trávicích potížích a listy pampelišky při retenci tekutin. Různé aktivní složky pampelišky zvyšují výkonnost jater a ledvin, takže lze pampelišku použít při celé řadě obtíží, kde je nutné odstranit z těla určité toxické látky.
Pampeliška a její hlavní příznivé účinky: studie zabývající se účinkem pampelišky na játra prokázaly, že pampeliška zvyšuje tvorbu a sekreci žluče (podpora trávení). Tím pomáhá při léčení žloutenky, žlučových kamenů a zánětu jater. Listy pampelišky mají silný močopudný účinek, který bývá přičítán obsahu draslíku – přírodnímu diuretiku. Pampeliška je někdy také obsažena ve směsích s jinými potravinovými doplňky, které posilují jaterní funkci, jako je ostropestřec, černá ředkev, řepný list, inozitol, metionin, cholin aj. Takovéto směsi se většinou prodávají jako jaterní (nebo lipotropní) léčiva v některých lékárnách a obchodech se zdravou výživou.
Schopnost pampelišky zlepšovat funkci jater znamená, že kořen pampelišky (v kombinaci s dalšími látkami posilujícími játra) může být účinný při zmírňování příznaků z nadbytku estrogenů, jako jsou bolesti prsou při menstruaci a endometrióza. Zvyšováním schopnosti jater odstraňovat z těla nadbytek estrogenů přispívá pampeliškový kořen také k obnovení zdravé hormonální rovnováhy u žen s těmito poruchami.
Pampeliška a další příznivé účinky: Pampeliškový kořen působí jako mírné projímadlo, takže čaj z něj je nedrastickým prostředkem proti zácpě. Také zvyšuje chopnost organismu vstřebávat železo z potravy i z doplňků, a může proto pomáhat v některých případech chudokrevnosti. Podle nedávné výzkumů může mít pampeliška svou cenu i v léčbě rakoviny. V Japonsku je patentován sušený výtažek z pampeliškového kořene jako protinádorový prostředek a Číňané používají pampeliškový výtažek k léčení karcinomu prsu. (Tento účinek dokazují některé pokusy konané na zvířatech.) K určení objektivní účinnosti pampelišky na určité nádory u lidí ja zapotřebí ještě mnoha dalších vědeckých prací.
Dále bylo zjištěno, že pampeliška může snižovat hladinu krevního cukru u zvířat, což znamená, že by mohla pampeliška hrát určitou roli při léčení cukrovky. Pro svůj močopudný účinek je pampeliška vhodná k léčbě retence vody a nadýmání.

Jak pampelišku užívat

Pampeliška - Smetanka lékařská - fakta a rady

Vedlejší účinky pampelišky

Pampeliška nevyvolává žádné závažnější vedlejší účinky, pouze při předávkování (velké dávky) pampelišky mohou nastat kožní vyrážky, žaludeční nevolnosti nebo průjem. Pokud k tomu doje přerušte ihned užívání a poraďte se s lékařem.


Při používaní pampelišky pozor na

Pampeliška se nesmí užívat při akutním záchvatu při žlučových kamenech. V takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků z pampelišky se svým lékařem.

Pampeliška - Smetanka lékařská - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®