Ořešák
(Juglans sp.)
Legenda praví, že bohové se pohybovali po zemi a živili se ořechy, odtud pochází název Juglans nebo také Jovis glans - Jupiterův ořech. Již od římských časů se strom pěstuje pro své plody, které jsou plné významných olejů. Jsou zásobárnou esenciálních kyselin, nejdůležitější je kyselina linolová.
Jeho nahořklá chuť s adstringentními účinky obsahuje chinony, taniny, oleje a již zmiňované kyseliny.
Nejčastější uplatnění ořešáku
Listy ořešáku mají antiseptické a antifungicidní účinky. Ořešák královský a jeho listy našly uplatnění jako domácí prostředek k léčbě střevních parazitů, blefaritid, ekzémů a jako tonikum na zažívání. Z květů se vyrábí Bachovy kapky doporučovány v době menopauzy a dalších změn.
Ořechová slupka a jeho oplodí je bohatým zdrojem kyselin a minerálů. Nálevy se používaly na barvení vlasů nebo k léčbě chronických průjmů a anémií. Olej je zase rozhodující pro hojné tělní pochody.
Ořešák - působení a účinky
Ořešák královský (J. Regia) působí jako adstringent, spazmolytikum a tonikum. Je účinným prostředkem proti hlístům. Ořešák popelavý (J. Cinerea) a jeho vnitřní kůra má projímavý účinek, také podporuje odtok žluči.
Jak ořešák užívat
Z Ořešáku královského se vyrábí nálev sloužící k omývání a oční lázni. Používá se při onemocnění pokožky, zánětech očí a při nechutenství.
Scezený nálev nebo 5 kapek tinktury se kape do oční lázně při zánětu očních víček a spojivek. Při menstruačních potížích nebo při sušší zánětlivé pokožce lze užívat denně 2 lžičky oleje z ořechů.
Z Ořešáku popelavého, konkrétně z jeho vnitřní kůry, vyrábíme odvar a tinkturu. Odvar se používá při zácpě, stimuluje játra a pomáhá při kožním onemocnění. Tinktura má podobné účinky, užívejte max 5 ml denně.
Ořešák - fakta a rady
Vnitřní kůra se může užívat v těhotenství (projímadlo při zácpě).
Vedlejší účinky ořešáku
Nejsou známy žádné vedlejší účinky, ale na někoho může mít agresivnější účinek.
Ořešák - diskuze
Ostatní bylinky: