Oman
(Inula sp.)
Oman pravý byl od pradávna považován za velmi významnou bylinu v řeckém a římském léčitelství. Jednalo se o všelék na různé druhy nemocí, od nevolnosti, poruchy menstruace, zažívání až po bolestivý ischias, kožní choroby a malomocenství. Dnes se používá na podporu dýchacího systému v akutním i chronickém stádiu nemoci.
Jeho chuť je mírně hořká, současně nasládlá a teplá. Obsahuje sliz, silice, inulin, steroly, hořčiny a zřejmě i alkaloidy.
Nejčastější uplatnění omanu
Po chřipce nebo bronchitidě vrací rychle do kondice, kořen uvolňuje hlen z dýchacích cest a usnadňuje vykašlávání. Pomáhá při zácpě hlavně u dětí.
Květy I. Japonica jsou indikací k léčbě astma, bronchitidy, pálení žáhy a zvracení. Mají stimulující účinek na nervovou soustavu, trávení a kůru nadledvin.
Oman - působení a účinky
Působí jako tonikum a expektorancium. Podporuje vylučování potu. Má antibakteriální, antifungicidní a antiparazitický účinek.
Jak oman užívat
Odvar z kořene (I. Helenium) se užívá jako doplňková léčba při bronchitidě, astmatu, kataru dýchacích cest a senné rýmě. Je vhodné tonikum k podpoře zažívání. Tinktura je silnější a je ideální při chronicitě onemocnění a při celkové slabosti.
Odvar nebo naředěná tinktura se užívá na ekzémy a varikózní vředy. Z odvaru se také připravuje sirup v terapeutických dávkách od 10-20 ml. Odvar z květů se uplatní při nevolnosti, zvracení a kašli.
Oman - fakta a rady
Inulin se používal jako náhražka sladidla při cukrovce. Sbírá se na podzim, před sušením se omyje a krájí na menší kusy.
Vedlejší účinky omanu
Některé látky mohou vyvolat alergickou reakci.
Při používaní omanu pozor na
Někdy zvyšuje účinek léků na cukrovku a vysoký krevní tlak.
Oman - diskuze
Ostatní bylinky: