Meduňka lékařská
(Melissa officinalis L.)
Meduňka lékařská neboli Melissa officinalis L. je medonosná rostlina z čeledi hluchavkovitých. Lidově se jí nazývá včelník, rojovník, doušník či matečník. Tato trvalka je původem ze Středomoří. Kvete drobnými bílými kvítky a v této době krásně voní po citrónu. Díky Rusům získala i přízvisko citrónová máta. Po odkvětu ovšem spíše páchne.
Nejčastější uplatnění Meduňky
V dřívějších dobách se z meduňky vyráběly karmelitské kapky, v pozměněné podobě jsou k dostání i dnes. Meduňka lékařská se používá na tišení bolestí, k posilnění nervů, úpravě srdeční činnosti a správnému trávení.
Meduňka lékařská - působení a účinky
Působí proti nadýmání. Uklidňuje křeče a celý organismus. Snižuje tvorbu plynů a zvyšuje vylučování žluče. Účinky mohou být i místní. Naplněný polštářek sušenou meduňkou se přikládá na postižená místa revmatismem, otoky a pohmožděninami.
Jak Meduňku užívat
Z řezané a sušené natě připravujeme čaj. Popíjí se vlažný při nadýmání a jiných střevních potížích, také při migréně, nechutenství, bolestivé menstruaci, nespavosti, úzkosti a srdečních neurózách. Dá se použít také extrakt z čerstvých listů meduňky ve víně nebo na kapky.
Meduňka lékařská - fakta a rady
Nedá se dlouho skladovat, ztrácí své aróma.
Vedlejší účinky Meduňky
V těhotenství by se měla užívat raději jen nárazově, protože na ní může děloha reagovat zvýšenou dráždivostí, ale také snižovat funkci štítné žlázy.
Při používaní Meduňky pozor na
Opatrnost je nutná u osob se zvýšeným nitroočním tlakem u glaukomu a při léčbě depresí a epilepsie - může zvyšovat účinek léků.
Meduňka lékařská - diskuze
Ostatní bylinky: