Len
(Linum sp.)
Len setý (L. usitatissum) se pro účely lněných vláken pěstoval již r. 5 000 před n.l. Léčivé účinky tak byly známy ve Starém Řecku za Hippokrata. Ten len doporučoval při zánětu sliznice. Lněná semena měla poddané udržet ve zdravé kondici. Len luční (L. Catharticum) měl údajně projímavé účinky, ale ten se dnes již moc nepoužívá - nahrazen sennou.
Nejčastější uplatnění lnu
Zralá semena se používají jako lék tlumící kašel, nedráždivé projímadlo i na zklidnění žaludku při zánětu a bolestech v hrdle. Olej ze lněného semene brání usazování tuku ve tkáních, pomáhá při ekzémech, poruchách menstruace a revmatické artritidě.
Len - působení a účinky
Působí proti kašli (antitusikum), vlastní protizánětlivé a projímavé účinky. Má antiseptické účinky a je rostlinou drogou blahodárně působící na kůži.
Jak len užívat
Lněná semínka se používají jako šetrné projímadlo. Snězte jich 1-2 lžíce a zapijte vodou, tak jednu - dvě sklenice. Semínka ve střevě nabobtnají a vy se snáze vyprázdníte. Kdo chce, může je zamíchat do mléčného výrobku, ovesné kaše s medem, atp. Nálev ochucený medem a citrónovou šťávou pomáhá od bolestí v krku a při kašli. Na místní aplikaci na nežity, vředy a abscesy rozdrťte semena a naneste přímo na bolák.
Lze také přikládat při zánětlivém procesu pohrudnice nebo pít (zánět nosohltanu, žaludku). Na takovéto druhy potíží pomáhá sliz, který vzniká macerací při namočení semen.
Len - fakta a rady
Rada od Gándího zní: „Kdekoli se stanou lněná semínka pravidelnou potravou, budou lidé zdravější.“
Vedlejší účinky lnu
Stanovené dávky raději nepřekračujte. Semena obsahují stopy vodného roztoku kyanovodíku – ten může být v nadměrné dávce potenciálním jedem.
Při používaní lnu pozor na
Olej ze semen se poměrně často rychle kazí. Připravujte si ho raději čerstvý. Lněný olej pro malířské potřeby není určen k vnitřnímu užití.
Len - diskuze
Ostatní bylinky: