Krtičník
(Scrophularia sp.)
Krtičník hlíznatý (S. nodosa) je bylina čistících schopností. V minulosti byla využívána k ošetření hnisavých ran včetně dutin a tuberkulózy krčních uzlin. Kořen příbuzného druhu užívají Číňané proti ohnivým jedům (S. ningpoensis).
Má nahořklo-slanou chuť a vysušující chladivé účinky. S. nodosa obsahuje saponiny, flavonoidy, glykosidy a alkaloidy, příbuzný kořen má významné esenciální mastné kyseliny.
Nejčastější uplatnění krtičníku
Nať S. nodosa se uplatňuje při léčbě kožního onemocnění, čistí a je vhodná při artritidách a dně. Uvolňuje tok lymfy a pomáhá k rychlejšímu vyprázdnění střev. Sbírá se v létě době květu.
Kořen S. ningpoensis jakožto čínská odrůda, zklidňuje srdce a snižuje krevní tlak, obnovuje energii jing a má lehký sedativní účinek.
Krtičník - působení a účinky
Krtičník hlíznatý stimuluje oběhovou soustavu a srdce, je protizánětlivého charakteru s močopudným účinkem. Také působí jako laxativum.
Jak krtičník užívat
Nať S. nodosa je výborná k přípravě nálevu, tělo detoxikuje od škodlivin, užívá se při revmatismu, onemocnění mízních uzlin a kožních nemocí, např. ekzém a lupénka. Tinktura podporuje trávení, kombinuje se i s jinými bylinkami (smetanka lékařská, kořen reveně, šťovík kadeřavý a lopuch). V nálevu se dá namočit gáza, která se přikládá na bolestivá místa, při kožních chorobách je také dobré omývání rány.
Z kořene se připravuje odvar vhodný při oteklých žlázách a mandlích. Na podporu jin energie se užívá se solí.
Vedlejší účinky krtičníku
Otrava u člověka nebyla zaznamenána. Ve větších dávkách vyvolává gastrointestinální potíže zejména zvířatům.
Při používaní krtičníku pozor na
Neužívejte při zrychleném tepu, jelikož S. nodosa stimuluje srdeční činnost.
Krtičník - diskuze
Ostatní bylinky: