Jahodník obecný
(Fragaria vesca)
Jahodník obecný se v minulosti používal k léčebným účelům v podstatě všemi částmi (plody, listy i „alpský“ kořen divoce rostoucího druhu). Jako domácí léčivo sloužil jahodník proti průjmům a lodyhy se zase přikládaly na rány. Šťáva z jahodníku se v minulosti užívala také při epidemiích tyfu.
Má chladné, vlhké, sladké až jemně nakyslé vlastnosti. Mezi účinné složky se řadí taniny, sliz, ovocné kyseliny, minerály, vitamíny, cukry a salicyláty.
Nejčastější uplatnění jahodníku
V dnešní době se k přípravě nálevu používají jen listy. Jejich adstringentního rázu se využívá při průjmech a poruchách zažívání. Podporuje vylučování moči při revmatismu, dně a artritidě. Listy „alpských“ druhů jahodníku se sbírají po celé období vegetace. Dají se využít v sušené i čerstvé formě.
Rozmačkané čerstvé plody jahodníku jsou oblíbeným kosmetickým prostředkem k potlačení pigmentu a zesvětlení pleti. Mohou být i první pomocí při spáleninách od slunce. Plody jsou výborným posilovačem jater. Sbírají se v létě.
Jahodník obecný - působení a účinky
Jeho účinky jsou adstringentní, diuretické a projímavé. Tím, že čistí organismus, posiluje i játra. Rovněž má příznivý vliv na hojení ran.
Jak jahodník užívat
Nálev z listů se pije při průjmech, různých infekcích trávicího traktu, také při žloutence nebo jako aperitivum. Čerstvé plody mají chladivý efekt, nedoporučují se jíst na „studený žaludek“. Stimulují činnost jater, takže se jedí i v rekonvalescenci žloutenky, ale i při horečkách. Zábal z rozmačkaných jahůdek se může použít na kožní zanícení.
Jahodník obecný - fakta a rady
Plody jahodníku můžete naložit do vína a získáte tak zcela jedinečnou chuť.
Vedlejší účinky jahodníku
Ve větším množství mohou u některých jedinců vyvolat alergickou reakci (kopřivka, svědění kůže, aj.).
Jahodník obecný - diskuze
Ostatní bylinky: