poradna online
Choroby a onemocnění
příznaky, příčiny a jak je léčit
Vitamíny
působení, účinky a dávkování
Minerály
působení, účinky a dávkování
Bylinky a léčivky
Blahodárné účinky bylinek
Doplňky stravy
Působení a účinky doplňků stravy

Hloh

Hloh

(Crataegus oxyacantha)
Zjistí-li vám lékař některé srdeční onemocnění, budete chtít vědět o hlohu co nejvíce. Hloh, používaný po staletí jako močopudný prostředek a lék při ledvinových a močových kamenech, je hloh dnes populárním lékem při srdečních potížích.
Hloh je buď keř, nebo strom dorůstající výšky až 9 metrů. Celá staletí je hloh vysazován a zastřihován jako živý plot kolem zahrad a polí. Splňuje tak dva úkoly, pěkně vypadá a odrazuje vetřelce. Kvete hezkými bílými květy a rodí jásavě červené malvičky, má však také velké trny (jedna legenda tvrdí, že Kristova koruna byla uvita z trnitých větví hlohu).
Znalost prospěšných účinků hlohu při ochraně před srdečními chorobami se velice rozšířila mezi lidmi v nejrůznějších dobách a zemích – od starých Řeků k americkým indiánům, kteří rostlinu považovali za mocně působící srdeční lék. Základ moderního použití hlohu položil v 19. století irský lékař dr. D. Green z Ennisu, který měl velké úspěchy při léčení srdečních onemocnění. Green svůj srdeční lék přísně tajil, a teprve po jeho smrti v devadesátých letech 19. století se prozradilo, že jeho „tajným“ lékem byla tinktura z hlohových plodů.

Nejčastější uplatnění hlohu


Hloh utišuje bolesti na hrudi při angíně pectoris, snižuje vysoký krevní tlak, u nemocných se srdečními nemocemi zlepšuje výkonnost srdečního svalu, upravuje arytmii (nepravidelný srdeční tep).

Hloh - působení a účinky


Hloh příznivě ovlivňuje činnost srdce a tepen, dokáže rozšiřovat krevní cévy, zvyšovat zásobu srdeční energie a zlepšovat funkci srdečního svalu. Tyto nenápadné, ale cenné účinky na srdce mhou snad souviset s jeho bohatými zásobami rostlinných sloučenin zvaných flavoidy, především s oligomerickými proantokyanidinovými komplexy (OPK), které mají mocnou antioxidační účinnost.
Hloh a jeho hlavní příznivé účinky: Hloh jako srdeční lék má široké pole působnosti. Rozšiřuje tepny tím, že ruší účinek enzymu ACE enzym (angiotensin), který tepny naopak zužuje. Tento jeho účinek zlepšuje průtok krve tepnami, a proto je vhodným lékem pro nemocné s anginou pectoris. Chronicky stažené tepny mohou vést k trvale zvýšenému krevnímu tlaku (srdce musí proti nepružným tepnám vyvíjet větší tlak), takže hloh může u nemocných s mírnou formou hypertenze snižovat krevní tlak.
Hloh také pravděpodobně blokuje enzymy oslabující srdeční sval a tím posiluje výkonnost srdce jako pumpy. Pro tuto svou vlastnost má hloh zvláště příznivé účinky u lidí s lehčím srdečním onemocněním, kteří nepotřebují silné léky, jako je například digitalis. Navíc antioxidační schopnosti hlohu mohou zabraňovat poškození cév spojeného s tvorbou tukových plátů ve věnčitých srdečních tepnách.
Další příznivé účinky hlohu: Dějiny hlohu jako léku jiných chorob jsou velmi dlouhé. Jako podpůrný lék má pravděpodobně hloh uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí. Někteří výzkumníci se domnívají, že hloh také chrání kolagen, bílkovinu tvořící součást pojivové tkáně, která je poškozena některými nemocemi, především artrózou a artritidou.

Jak hloh užívat

Hloh - fakta a rady

V německé studii u 136 nemocných s lehčím a středně těžkým srdečním onemocněním uváděli ti pacienti, kteří užívali výtažek z hlohu, menší dušnost, menší otoky koníků a lepší fyzickou výkonnost než nemocní užívající placebo. Fyzikální vyšetření i laboratorní testy potvrdily, že se stav nemocných, kteří užívali hloh, zlepšil, kdežto u druhé skupiny byl nález nezměněn nebo horší.

Vedlejší účinky hlohu

Přípravky z hlohu jsou všeobecně pokládány za jeden z nejbezpečnějších přípravků herbální medicíny. Někdy se uvádí nevolnost, zvracení, pocení, únava a kožní vyrážky, ale tyto projevy sou velmi vzácné. Hloh se zdá zcela bezpečný i při společném užívání s klasickými léky. Naopak – pokud hloh budete užívat zároveň s nimi, může se jejich spotřeba snížit. Než však začnete hloh užívat, poraďte se se svým lékařem a rozhodně nesnižujte dávky dosud užívaných léků, ani je nevynechávejte.


Při používaní hlohu pozor na

Máte-li zdravotní problémy, poraďte se o užívání potravinových doplňků se svým lékařem.

Hloh - doplňující informace

Ve starověku se věřilo, že hloh chrání domy před bleskem a lidi před ďábly, kteří se potulovali po zemi při večerních oslavách prvního máje; když jste však přinesli jeho květy do domu, přinášely smůlu.

Hloh - diskuze

Ostatní bylinky:

| Copyright © 2013-2020 Beltina - potravinové doplňky | Administrace | Výměna odkazů | Casino online nabídky Jedete na dovolenou do zahraničí? Sjednejte si online cestovní pojištění za nejlepší cenu.

Vířivka Villeroy & Boch pro celoroční provoz. Úsporná, zateplená, laminátová, vč. termokrytu. Nekupujte nafukovací vířivky, které vám přes zimu neslouží. Vybírejte z celoročních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®