Chvojník čínský
(Ephedra sinica)
V Číně se chvojník užívá proti astmatu a je znám již několik tisíc let. Jedná se alkaloid (efedrin). Výtažek z rostliny byl objeven čínskými vědci a následně se začal vyrábět i synteticky. Jeho indická verze a speciální odrůda E.gerardiana se považuje za silné tonikum a elixír mládí. Obsahuje sómu - sladký lektvar dodávající sílu a nesmrtelnou moc bohů.
Má štiplavé vlastnosti. Mimo efedrinu se tu vyskytují saponiny a silice.
Nejčastější uplatnění chvojníku
Větvičky chvojníku potlačují projevy bronchiálního spazmu při astmatu. Mají také antialergické vlastnosti a svou užitečnost nezapřou ani při výskytu senné rýmy a kopřivce. Využívají se při nachlazení doprovázené zimnicemi, bolestmi hlavy a hrudním kašlem. Také se používají při oslabení ledvin.
Kořen má své uplatnění při tvorbě potu. V Číně se je dáván do souvislosti s nedostatkem jin energie.
Chvojník čínský - působení a účinky
Větvičky jsou jako antipyretikum a diaforetikum. Podporují vylučování moči a potu, působí proti křečím. Byly u nich objeveny i antibakteriální a antivirotické účinky. Odvar z kořene vede k nadměrnému pocení.
Jak chvojník užívat
Z větviček chvojníku se vyrábí tinktura. Maximální povolená terapeutická dávka je 2,5 ml v 1:4 tinktury 3x denně. Kombinuje se s tinkturou z kořene prvosenky a mateřídoušky (astma, rozedma plic, černý kašel a jiná závažnější onemocnění hrudníku). Připravit si můžete taktéž odvar, který se užívá při nachlazení nebo oslabené funkci ledvin.
Chvojník čínský - fakta a rady
Ve Velké Británii smí rostlinu podávat pouze lékaři. V Austrálii a Novém Zélandu je použití omezeno.
Vedlejší účinky chvojníku
Nesmí se užívat při užívání antidepresiv MAO (inhibitory monooxidázy). Neužívá se ani v případech glaukomu, hypertenze nebo koronární trombózy.
Chvojník čínský - diskuze
Ostatní bylinky: