Bedrník anýz
(Pimpinella anisum)
Bedrník anýz (Pimpinella anisum) je jednoletá bylina, která pochází z Malé Asie a Středozemí. V teplejších oblastech se dá pěstovat i v Česku. Jinak roste ve Španělsku, Indii, Turecku, Balkáně a Mexiku. Je řazena do čeledi mířikovitých (Apiaceae). Má větvené lodyhy ukončené bílými květy uspořádanými do okolíků. Listy jsou okrouhlé a po okrajích zubaté. Vyrábí se z něj oleum anisi neboli anýzový olej. Plody velmi aromaticky voní.
Nejčastější uplatnění Bedrníku
Bedrník anýz se používá k léčebným účelům. Taktéž ho známe jako koření k dochucování nejrůznějších pokrmů. Jeho nasládlá, přesto kořenitá chuť vynikne v kompotech, sladkém pečivu a likérech. Objevuje se také v kosmetickém průmyslu. Je součástí pevných a tekutých mýdel, koupelových solí, svíček, sprchových gelů i šampónů.
Bedrník anýz - působení a účinky
Silice jsou užitečné k vykašlávání, zmírňují křeče žaludku a plynatost. Řídí sekreci žaludku. Žvýkáním odstraňuje zápach z úst. Jeho účinky jsou prospěšné k léčbě onemocnění horních dýchacích cest a migrén. Mimo spazmolytického účinku je považován za mírné afrodiziakum.
Jak Bedrník užívat
Stačí aplikovat pár kapek anýzového oleje do koupele, masážní emulze či aromalampy. Je potřeba dodržet nízkou koncentraci. Může se z něj však připravit i čaj nebo tinktura z jednoho dílu kořenů a pěti dílů koňaku. Užívá se třikrát denně cca 20 - 40 kapek na kostce cukru.
Bedrník anýz - fakta a rady
Pěstuje se na teplejším místě v zahradě v truhlíku i květináči. Zužitkovávají se hlavně semena. Dosahuje výšky cca 1 metru.
Vedlejší účinky Bedrníku
Při předávkování silicí hrozí otok mozku a plic. Při dodržování terapeutických dávek není nebezpečný.
Bedrník anýz - doplňující informace
Anýz je pochoutkou pro myši. Jeho vůně se používala k přilákání holubů. Na anýzové těstíčko chytají rybáři hlavně kapry a tlouště.
Bedrník anýz - diskuze
Ostatní bylinky: